ZTRATIL JSEM PSA.... CO DÁL?

03.03.2012 15:38

Co dělat, když se vám ztratí pes či když naopak nějakého najdete? Zachovejte chladnout hlavu, jednejte rychle a hlavně s rozvahou! Máme zde pro vás několik dobrých rad, jak postupovat...
 

 • Kontaktujte policii, odchyt psů zajišťuje městská, ale je dobré kontaktovat i policii státní.
 • Pokud je váš pes čipovaný, kontaktujte NÁRODNÍ REGISTR MAJITELŮ ZVÍŘAT či jiný registr, kam jste pejska přihlásili a nahlašte ztrátu. Např: IDENTIFIKACE.CZ, BACKHOME.CZ ČI EUROPETNET.COM  
 • Pokud je váš pes tetovaný, ztrátu nahlašte i plemenné knize ČKS ,  ČMKJ a ČMKU .
 • Kontaktujte nejbližší veterinární ordinace a nemocnice. Nálezci často zajdou kvůli čipu na nejbližší veterinu v místě bydliště / nálezu.
 • Pokud máte tu možnost, vyhlašte ztrátu místním rozhlasem v obci a okolí. Dnes je také možné poprosit rozhlasové stanice o pomoc, některé velice ochotně pomáhají. Seznam stanic pro orientaci: www.play.cz
 • Využijte internet - rozešlete internetovou zprávu s fotkou na psí weby. Kromě PORTÁLU PES v NOUZI jsou to např: Pejsek.cz , CZ-pes,   Hafici.cz , Hyperinzerce. Využijte diskusní pejskařská fóra či stránky vašeho konkrétního plemene. Šiřte informaci mezi veřejnost!
 • Obvolejte a obmailujte útulky v okolí - seznam útulků zde . Pokud bydlíte v příhraničí, nezapomeňte i na zahraniční útulky! Využijte i jejich možnosti inzerce.
 • Lepte letáčky - vytipujte si frekventovaná místa v okolí ztráty a vyvěste zprávu o ztrátě. Nejlépe formát A4 s velkou barevnou fotkou a odměnou pro nálezce. Osvědčené jsou i hospody, samoobsluhy, autobusové zastávky, ordinace praktického lékaře, veterinární ordinace či dětské hřiště. Pokud si nevíte rady s výrobou letáku, zašlete nám veškeré informace (info o pejskovi, místo ztráty, kontakt na vás, odměna) a fotografii. My vám letáček v co nejkratší době zdarma připravíme a  zašleme na email ve formátu word  a pdf pro snadné otevření.
 • Zadejte inzerci do místního tisku - využijte místních deníků, novin, zpravodajů,  a to jak ve formě tištěné tak on-line. 
 • Kontaktujte myslivecké sdružení, lesníky v okolí apd. Zavolejte i na městský úřad, zda neměli odchyt zvířete či zda vám mohu pomoci se zveřejněním ztráty na jejich stránkách / nástěnce.
 • Je-li to možné, poproste o pomoc i technické služby. To pro případ, kdyby  snad pejska našli sraženého autem u silnice. Není to šťatné zjištění, ale budete tak mít možnost se s ním rozloučit a důstojně ho pohřbít.

 

CO DĚLAT, KDYŽ PEJSKA NAOPAK NAJDETE?

 

Zvažte bezpečnost odchytu zvířete. V případě, že jde o agresivnějšího psa, kontaktujte městský úřad či útulek s odchytovou službou, popřípadě městskou policii. Pokud je to mílý a přátelský pes, můžete ho odvézt do  útulku sami (doporučujeme předem telefonickou dohodu, ne každý útulek je ochoten vzít psa z ulice a nejprve bude chtít mluvit s policií či starostou. Dle zákona je ale obec povinna se o pejska postarat, nenechte se tedy odbít.).

Někteří lidé si zvířátko během pátrání po majiteli vezme na pár dní domů. V takovémto případě doporučujeme následující body:  

 • Pokud je zvíře tetované,  zkuste plemenou knihu ČKS či ČMKU, kde je podle čísla možno zjistit chovatele. Chovatel vám dokáže dát kontakt na majitele konkrétného pejska.
 • Informujte se v okolí, zda někdo psa nehledá! Je možno i vyrobit letáčky - viz informace o ztrátě psa výše. 
 • Nález nahlašte nejbližšímu útulku, zde bude majitel hledat pejska na prvním místě.  Dle legislativy je nálezce povinnen odevzdat zvíře na obecním úřadě nebo v obecním útulku, je-li útulek zřízen. Proto doporučujeme informovat o nálezu obecní úřad i v případě, kdy jste například svolní u sebe pejska po dobu hledání chvíli nechat.
 • Oslovte organizace a webové stránky, které se nálezem a ztrátou zvířat zabývají. Kromě Nadačního fondu PES v NOUZI jsou to např Pejsek.cz, CZ-pes, Hafici.cz, Hyperinzerce

Podobný postup může být zachován při ztrátě / nálezu kočky či jiného zvířete.

 

Převzato ze stránek www.pesvnouzi.cz